Centrum Medyczno-Stomatologiczne

W ramach prowadzonego gabinetu profilaktyki i higieny stomatologicznej proponujemy naszym Pacjentom usunięcie kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego metodą ultradźwięków (skaling), piaskowanie osadów nazębnych oraz profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej.

Ponadto profilaktyka stomatologiczna obejmuje również lakierowanie zębów mlecznych i stałych oraz lakowanie bruzd.

  

Czym jest kamień nazębny?
Jest to płytka nazębna połączona z resztkami pokarmowymi, które uległy mineralizacji. Kamień jest koloru kremowego czasami żółtobrązowego. U osób palących papierosy może występować w kolorze ciemnobrązowym. Złogi nazębne przede wszystkim odkładają się na dolnym łuku zębowym od strony języka oraz na zębach trzonowych górnych od strony policzka. Istnieje również kolejny rodzaj złogu jakim jest osad nazębny. Przeważnie odkłada się on po kawie, herbacie i papierosach.

 

Na czym polega skaling?
Skaling, czyli usunięcia kamienia nazębnego polega na przyłożeniu końcówki ultradźwiękowej w miejsce gdzie występuje kamień. Pod wpływem drgań dochodzi do rozbicia i oderwania złogów. Po wykonaniu zabiegi zleca się wypolerowanie oczyszczonych zębów specjalną pastą polerską, szczoteczką lub gumką na wysokich obrotach. Jako metodę uzupełniającą po skalingu często stosuję się zabieg piaskowania zębów w celu usunięcia dodatkowych osadów z powierzchni, przestrzeni międzyzębowych i bruzd zębów.

 

Czy zabieg jest bezbolesny?
Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest dobrze znoszony przez pacjentów, jest bezpieczny i prawie bezbolesny. W niektórych przypadkach może dawać uczucie lekkiego dyskomfortu spowodowanego drganiami urządzenia ultradźwiękowego.


Jak często należy usuwać kamień?
Tendencja i skłonność do odkładania się kamienia nazębnego jest indywidualna. Istnieje jednak grupa Pacjentów u których złogi odkładają się częściej niż u innych osób. Przede wszystkim związane jest to ze składem śliny. Regularne usuwanie kamienia oraz prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej z pewnością będą mogły zapobiec temu zjawisku.  


Co to jest piaskowanie?
Piaskowanie polega na usunięciu osadów i przebarwień, które znajdują się na powierzchni zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, niektóre pokarmy). Czyszczenie zębów z zanieczyszczeń odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia, proszku wraz ze sprężonym powietrzem i wodą, które uderzając w powierzchnie zębów powoduje usunięcie osadu.

Dla kogo jest przeznaczone piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów wykonuję się u Pacjentów mających problem z osadami nazębnymi oraz zalecane jest stosowanie tej metody jako uzupełnienie po zabiegu skaling w celu dokładnego oczyszczenia powierzchni i trudno dostępnych miejsc z zębów.

Czy piaskowanie boli?
– piaskowanie zębów jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne,
– wszelkie podrażnienia po wykonaniu piaskowania ustępują w ciągu kilku godzin.

 

Jaka jest różnica między piaskowaniem, a skalingiem?
Należy pamiętać że piaskowanie zębów oraz skaling to zabiegi uzupełniające się wzajemnie. Przeważnie wykonywane są one razem podczas jednej wizyty higienizacyjnej.
Skaling usuwa twarde złogi nazębne z powierzchni zębów natomiast piaskowanie usuwa osad i drobne przebarwienia. Wykonanie piaskowania zębów które są pokryte złogami, bez wcześniej wykonanego skalingu spowodowałaby, że piaskarka wypolerowałaby kamień nazębny. Z kolei rezygnacja z piaskowania sprawiłaby, że miejsca trudno dostępne jakimi są bruzdy i przestrzenie międzyzębowe nie będą odpowiednio doczyszczone.