Leczenie endodontyczne (kanałowe) pod mikroskopem
Leczenie endodontyczne (kanałowe) zęba polega na usunięciu z jego wnętrza, czyli komory zęba i kanałów korzeniowych, zmienionej zapalnie lub martwej miazgi i trwałe wypełnienie tej przestrzeni materiałem leczniczym.
Współczesna stomatologia stawia przed lekarzem coraz większe wymagania. Staje się bardzo precyzyjna w wymiarze dotychczas nieosiągalnym. Mikroskopy endodontyczne przyczyniły się do powstania coraz częściej wyodrębnianej stomatologii mikroskopowej, gdyż czynią możliwymi mnóstwo zabiegów wymagających niebywałej precyzji - jak usunięcie złamanego narzędzia z kanału korzeniowego, leczenie perforacji, zamknięcie wierzchołka korzenia podczas resekcji, odnalezienie ujść kanałowych, usunięcie zębiniaków, ocena ogniska próchnicowego, diagnostyka złamań zębów, wykonanie bardzo precyzyjnych prac protetycznych i wiele innych.
Dlaczego leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Tradycyjna metoda leczenia kanałowego w niektórych przypadkach może nie być tak dokładna, jak leczenie pod mikroskopem. System kanałowy zęba może posiadać dodatkowe kanały i rozwidlenia niewidoczne gołym okiem. Pominięcie ich przy oczyszczaniu może powodować nawrót zapalenia, a nawet zapalenie tkanek otaczających ząb. Poza tym, zęby mają zróżnicowaną budowę anatomiczną, często posiadają zakrzywione lub zarośnięte kanały, których nie da się opracować w tradycyjny sposób. Takie zęby do niedawna często kwalifikowały się do usunięcia. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to bardzo dokładne leczenie w dużym powiększeniu (do 25 razy). Dzięki temu widoczne są wszystkie zakamarki systemu kanałowego zęba. Stosowanie mikroskopu znacznie zwiększa skuteczność leczenia, a często ratuje zęby, które nadawałyby się jedynie do usunięcia. Większość skomplikowanych przypadków korzeni zakrzywionych, zarośniętych, sperforowanych oraz tych z pozostawionymi w kanałach złamanymi narzędziami, da się z powodzeniem leczyć pod mikroskopem. Do leczenia pod mikroskopem używa się specjalnych, giętkich, bardzo cienkich i wytrzymałych narzędzi, systemów ultradźwiękowych oraz mikrosilników endodontycznych. Mimo pozornie wyższych kosztów leczenia jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż usunięcie zęba i wstawienie implantu, czy innego uzupełnienia protetycznego.